Szeptembertől fél házzal indul a tanév a Patakpart Általános Iskolában
2021. február 22.
patakpart
Régóta okoz gondot Budakalászon a meglévő két általános iskola túlterheltsége. Az új iskola építésének körülményeiről sok szó esett már, a finishez közeledve azonban érdemes azt is górcső alá venni, mit is jelent majd a Patakpart Általános Iskola Budakalásznak, amely elkészülte után állami fenntartásba kerül, így a másik két intézményünkhöz hasonlóan a 2021/22-es tanévtől a Váci Tankerületi Központ fenntartásában fog működni. Arról, hogy hol tartanak pontosan a munkálatok, alakul-e már a tantestület, hány induló évfolyamra számíthatunk milyen létszámú osztályokkal, Kovács Kristóf Áront kérdeztük a helyszínen.
– Szándékosan nem igazgatóként kérdezem, mert hogy nem jövendőbeli intézményvezetői minőségben van most jelen.
Ez egy érdekes dolog. Valóban nem vagyok a leendő Patakpart Általános Iskola igazgatója, ahogyan azt sokan gondolják. De az igaz, hogy az itt épülő iskola kapcsán a tervek ismertetése óta többször hívtak tapasztalat- vagy véleménycserére, egyeztetésre a városvezetés vagy a tankerület részéről, én pedig szívesen vettem ebben részt, hiszen az új iskola építése egy izgalmas szakmai feladat. Az építési előzmények már ismertek, azonban egy új iskola elindításához nem csak épületre van szükség. Nyilván ameddig nem áll rendelkezésre egy minden tekintetben 21. századi műszaki előírásnak és kívánalomnak megfelelő iskola, hogy benne megfelelő oktatási-nevelési környezet kialakítására legyen lehetőség, addig nem lehet a következő lépcsőfokra sem lépni. Tavaly augusztus 15-én lejárt a 2. vezetői ciklusom, így igent mondtam a Váci Tankerület kérésére, és elvállaltam az új iskola indításának előkészítését. Így Szentistvántelepen igazgatóként leköszöntem, és átadtam a stafétát Németh Ritának. Jelenleg a Váci Tankerületi Központ fejlesztési munkatársaként látom el a Patakpart Iskolához kapcsolódó ügyek vitelét: a majdani üzemeltetői érdekek, a pedagógiai szempontok képviseletét, a kapcsolattartást és együttműködést az Önkormányzattal, a szülőkkel és az érdeklődő álláskeresőkkel.
– Ez elég izgalmasan hangzik, adja magát a kérdés, hogyan és mikor lesz akkor a Patakpart Általános Iskola igazgatója, amire itt Budakalászon mindenki számít, sőt valójában már most is kész tényként kezel?
Természetesen pályáztatás útján töltik majd be a pozíciót, hiszen ez a módja egy intézményvezető kinevezésének. Mivel a javaslattételi szerepet betöltő tankerület kért fel a feladatra, nagyon bízom benne, hogy elnyerem a döntéshozók bizalmát. Budakalászon szerencsések vagyunk, mert mindkét meglévő iskola tantestülete remek, és vezetőikkel is kiváló szakmai és emberi kapcsolat biztosítja a jövőbeni zökkenőmentes együtt- és egymás mellett működést.
– Ráadásul remek beágyazottsággal és helyismerettel is rendelkezik, hiszen 10 évig állt a telepi iskola élén, az pedig sok idő. Nehéz lehetett elbúcsúzni, még ha nem is készül messzire.
Nagyon nehéz volt, van is bennem hiányérzet a búcsút illetően. Nem sikerült úgy elköszönni, ahogyan azt a gyerekek és a szülők megérdemelték volna. A pandémia miatti távoktatás, a személyes találkozások, igazi lélektől-lélekig beszélgetések hiánya, a felszabadultság helyére tolakodó aggodalom gyakorlatilag ellehetetlenítette, hogy a napról napra történő helyzet- és probléma megoldásokon kívül másra is jusson elegendő figyelem és energia. Erre értelemszerűen az előző tanév végén, vagy az új elején lett volna lehetőség. Tanévzáró ünnepélyt nem tarthattunk, és az is csoda volt, hogy egyáltalán el tudtuk búcsúztatni a nyolcadikosokat. De az a búcsú a gyerekek búcsúja volt, az róluk szólt, és nagyon megérdemelték, hogy az a pillanat csak az övék legyen. Tanévnyitó ünnepély pedig csak az elsősöknek volt, ott megint nem volt helye annak, hogy én búcsúzzak. Akitől tudtam, elköszöntem. A kollégáktól talán méltón sikerült, ők augusztus végén bizony meg is ríkattak. De a diákoktól, szülőktől csak részben sikerült, még ennyi idő elteltével is van, hogy az utcán egy-egy szülővel összefutva próbálom elvarrni ezt a szálat.
– Ha megtörténik a műszaki átadás-átvétel, mi a következő lépés? Sokan aggódnak, hogy a Tankerületi Központ honlapján Budakalásznál még mindig csak két iskola és körzethatárai szerepelnek a 2021/22-es tanévre.
Aggodalomra nincs ok. Az ütemterv szerint az iskola műszaki átadás-átvétele most februárban elindul, a kivitelező és az Önkormányzat által megbízott műszaki ellenőr egybehangzó állítása szerint a határidő tartható. A bútorozására is megvannak a forgatókönyvek. Kijelenthető, hogy bizonyosan el fog indulni az oktatás szeptemberben a Patakpart Általános Iskola falai között. Az, hogy még nincs OM-azonosítója az intézménynek egy egészen faramuci szabályozási helyzetre vezethető vissza. A bejegyzéshez pedagógiai programra van szükség, amelyet mindig adott tantestület készít el és hagy jóvá, majd nyújt be elfogadásra a fenntartó felé az intézmény vezetője. Tantestületet toborozni viszont iskola nélkül – nos, hogy úgy mondjam, bonyolult. Mint ahogyan intézményvezető sincs intézmény nélkül. Ezzel együtt van megoldás. Kérünk még egy kis türelmet és bizalmat, időben elérhetővé teszünk minden információt.
– Tehát szeptemberre meglesz minden: épület, OM-azonosító, honlap, pedagógiai program, tanári kar, és ami a legfontosabb: élet, gyerekzsivaj a falak között az induló osztályok révén.
A tervezés részeként felmértük, hogy az egyes évfolyamokon hány tanulót szeretnének szüleik az új iskolába íratni, amit több, jelenleg még bizonytalan tényező is meghatároz, például a tanítók, osztályfőnökök személye, a leendő osztálytársak létszáma stb. Jelenleg az látszik, hogy fél házzal fog elindulni az oktatás. Két első és két második osztály biztosan indul. Második azért, mert ők már a 2019/2020-as tanévet is jövendőbeli patakparti osztályként kezdték a Kalász Suliban és a Telepi Iskolában, az első pedig azért, mert így mindhárom budakalászi iskolában 2-2-2 osztály kezd, ami jóval kiegyensúlyozottabb helyzetet eredményez majd, mint ami a korábbi éveket jellemezte a létszámok miatt. A körzethatárokról már egyeztetett a város és a fenntartó, de azokat közzétenni csak az előírt ütemezés szerint lehet majd. A felsőbb évfolyamok létszáma egyelőre bizonytalan, de a szülői igények, visszajelzések alapján úgy látjuk, hogy a 3., 4., 5., 6., és 7. évfolyamokon is indíthatunk osztályt. Természetesen vannak még nyitott kérdések, de mindenki időben tájékozódhat majd. A pedagógiai programmal kapcsolatban azt tervezzük, hogy egy általános helyi tantervvel indulunk, amit majd a felálló, iskolaalapító nevelőtestület fog tovább formálni. Ami pedig az irányt meg fogja határozni, az az épület adottságaiból sejthető: rendelkezik természettudományi laborral, két informatika teremmel és egy hatalmas sportcsarnokkal is. Az sem mellékes, hogy a Patakpart Általános Iskola lesz Budakalászon az első olyan közintézmény – sőt talán az első középület is –, amely teljesen akadálymentes. Erre térjünk vissza, ha elindult az oktatás.
Horogszegi Erika
Az interjú a Budakalászi Hírmondó január-februári számában jelent meg. A teljes szám tartalmát online itt olvashatják>>