Szilveszter: gondoljunk a rettegőkre is
2024. december 28.
Az óév búcsúztatására és az újesztendő köszöntésére szolgáló régi szokás a Szilveszter éjszakai zajkeltés. Míg eleink ostorpattogtatással, dudaszóval érkeztek az új esztendőbe, mostanság a méregdrágán eladható petárdák és tűzijátékok jöttek divatba.
Valahol a mérték is elveszett, hiszen ezen az éjszakán – kevés kivétellel – országszerte aktív háborús övezet érzetét keltik a szűnni nem akaró éjszakai robbanások. Sok kisgyerek és idős ember nehezen viseli ezt, azt pedig elképzelni sem tudjuk, mit élnek át ilyenkor az állatok.
Elsősorban a kutyák, mint leggyakoribb, a lakásban vagy a kertben velünk élő társállatok. Ők nem tudják, hogy ez az egész csak a buli része. A színes rakéták, tűzijátékok robbanása azonban túl van a tűréshatáron, rettegést, azonnali menekülést vált ki.
Családok és kutyák százezrei szenvedik végig a szilveszteri hangzavart. Bárhogy próbáljuk enyhíteni a pánikot, az állat a feszültség szintjének függvényében izgatott, liheg, védett sarokba vagy a gazdi lábához húzódik, hátravetett fülekkel reszket, vagy behúzott farokkal fel-le rohangál. A 24.hu ebben a cikkben egy etológus-kutyakiképző szakembert kérdezett arról, mi játszódik le az állatban, miért reagál úgy, ahogy.
Hogyan tudunk rajta segíteni? Szabó Attila, az Argos Állatvédelmi Egyesület alapítója és vezetője osztott meg néhány tanácsot az újsággal:
- Ne hagyjuk egyedül: ha tudjuk a kutyánkról, hogy nagyon fél, ne hagyjuk őt magára.
- Lehet, hogy félelmében kutyánk furcsa dolgokat csinál, nem fogad szót vagy föl-le szaladgál. Ha ilyen történik a legjobb, amit tehetünk, hogy türelemmel fordulunk hozzá, mert a nyugodt fellépés rá is jó hatással lesz. Semmiképpen se sajnáljuk őt, mert az megerősíti abban a hitében, hogy oka van a félelmének, de ne is nevessük ki, mert azzal akár még jobban össze is zavarhatjuk.
- Ne babusgassuk, ezzel csak erősítjük benne a félelmet.
- Sétáltassuk meg, fárasszuk le amennyire csak lehet, addig, amíg el nem kezdődik a nagy hangzavar. Ha már javában megy a tűzijáték, már ne vigyük le sétálni.
- Vigyük be a házba, a garázsba a tűzijáték idejére. Ne kössük ki, mert pánik esetén vagy menekülés közben fennakadhat, felkötheti magát.
- Alkalmazhatunk állatorvosnál kapható nyugtatót.
- Ha a kutyánk nyugodtan viselkedik, jutalmazzuk meg érte.
- A macskákról se feledkezzünk meg, ők is ugyanúgy megriadhatnak, őket is védett helyre kell vinni ezen az éjszakán.
- Legyen kéznél az ügyeletes orvos elérhetősége, ha bármi probléma lenne: ilyenkor felléphet epilepsziás roham vagy szívroham is a hanghatások miatt.
A tűzijátékkal járó környezetszennyezés sem elhanyagolható, a Qubit ebben a cikkben összeszedte a tűzijáték természetre ártalmas hatásait.
Ha Szilveszterkor tűzijáték helyett csak a pezsgősüvegek durrognak, azzal a természetet és mások nyugalmát is óvjuk, különös tekintettel az idősekre, a gyermekekre és az állatokra.
Vigyázzunk egymásra, vigyázzunk a környezetünkre!
Kiemelt kép: unsplash.