Társadalmi egyeztetés a Duna hajózhatóságáról
2020. március 02.
Az Európai Unió által indított „Connecting Europe Facility” keretein belül Magyarország többek között a Duna hajózhatóságának javításához szükséges tervezési és előkészítési munkák finanszírozására nyert támogatást.
A program egyik kiemelt eleme a belvízi közlekedés és áruszállítás infrastruktúrájának fejlesztése, a környezetkímélő és gazdaságos folyami szállítási lehetőség biztosítása.
A Duna Magyarországi szakaszán évtizedek óta nem végeztek meder-karbantartási munkát, így a hajózható napok száma 250 alá csökkent. A projekt célja a hajózást akadályozó szűkületek és feltöltődött mederszakaszok korrekciója, a VIc osztályú hajóút biztosítása Duna Bizottság ajánlásának megfelelően.
A Duna Hajózhatóságának Javítása című projekt keretében a Duna mint nemzetközi hajózóút hazai szakaszán a hajózás feltételeinek javítását célzó beavatkozások tervezését az UTIBER Közúti Beruházó Kft., a VIZITERV Consult Kft., valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tagokból álló konzorcium végzi, amellyel párhuzamosan Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. készíti a környezetvédelmi vizsgálatokat.
A projekt keretében az egyes tervek, illetve programok környezeti vizsgálatáról szóló 2/2005. (I. 11.) Korm. rendelet alapján stratégiai környezeti vizsgálat készül, mely jelenleg a kidolgozás fázisában van.
A stratégiai környezeti vizsgálat során a jelenlegi helyzet és a várható környezeti hatások teljeskörű azonosítása érdekében igyekeznek már a kidolgozás során az érintett önkormányzatok, egyesületek, szakmai szervezetek, valamint szakértők szempontjait megismerni.
Lehetőség van kérdéseket feltenni, vagy javaslatokkal élni, valamint a további szakmai munkába bekapcsolódni. NIF Zrt. honlapján egy bővebb összefoglaló is olvasható.
A tervezés első lépése az élővilág állapotának felmérése és a lehetséges beavatkozások környezeti hatásainak vizsgálata.
A munka során a tervezők többször is egyeztetnek a vízügyi igazgatóságokkal (ÉDU VIZIG, KDV VIZIG, ADU VIZIG), nemzeti parkokkal, valamint a környezetvédelmi és műszaki biztonsági hatóságokkal is. A megvalósításhoz szükséges építési és létesítési engedélyeket a hatóságok csak a jogszabályi feltételeknek és a műszaki előírásoknak megfelelő tervekre fogják megadni.
Az észrevételeket az alábbi elérhetőségre várják:
Hegyi Zoltán ügyvezető VIKÖTI Mérnök Iroda Kft. 1519 Budapest,Pf.:241.
Telefon:+36 1-610-4010 E-mail: vikoti@vikoti.hu
A feladat keretében 2019. november 5-én szakmai találkozót tartottak. (A prezentáció itt megtekinthető.)