Taván, Prekobrdo, Klenity – honnan származnak a kalászi városrésznevek?
2024. május 31.
A Budakalászi Szerb Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében Dujmov Milán, a budapesti Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Gimnázium történelemtanára a budakalászi szerbek történetéről tartott előadást a Faluház dísztermében.
Az előadó bemutatta a milleneumi kiállításra készült A szerbek bevonulása című festmény reprodukcióját is, amely Arsenije Čarnojević (Csarnojevics Arzén) ipeki pátriárka vezetésével 1690-ben a török elnyomás elől Magyarországra menekülő szerbeket ábrázolja. Milosevits Péter Kaláz parazsa című könyvéből is tudhatjuk, hogy ezt megelőzően már az 1640-es években érkeztek Kalászra szerb családok.
Ebből a korból sok ma használatos kalászi dűlő nevét is megörököltük. Például a Tavánt, a Prekobrdot, a Klenityet vagy a Majdán patak nevét (ami a török máden – bánya szóból származik). Az eseményen elhangzott, hogy Lipót császár milyen kiváltságokat adott a betelepülő szerbeknek. A nyelvhasználaton túl templomot építhettek és vallási vezetőt is választhattak, így épülhetett meg Kalász első szerb fatemploma is.
A Budakalászi Szerb Nemzetiségi Önkormányzat rendezvénye a résztvevők kérdéseivel zárult és a szervezők burekkel is meglepték vendégeket. Több hasonló alkalomra is készülnek, a következőt a szerb templomban szeretnék megtartani.