Tavaszi permetezés: párás időben feléled a monília!
2022. március 31.
2022-ben országos szinten alig hullott csapadék, autóval közlekedve a városon kívül egy-egy talajt előkészítő munkagép nyomán hatalmas por keletkezett, az aszfalttal nem borított útszakaszokon keletkező por szintén sok bosszúságot okozott. A több hónapnyi csapadékhiányban kivárt a természet, az elhúzódó éjszakai fagyok miatt, a csontszáraz talajon a metszésen kívül alig akadt kertimunka.
A száraz, alacsony páratartalmú időben eddig minimális volt a gyümölcsfák gombás megbetegedésének esélye, csütörtök reggelre azonban fordulat következett be az időjárásban. Az alábbiakban áttekintjük a gyümölcsfáinkra leselkedő szezonális veszélyeket.
A gyümölcsfák gyakori megbetegedése a monília, a párás időben és a hűvösben elhúzódó virágzás szakaszában a fák különösen kitettek ennek a gombás fertőzésnek. A kajszi a legtöbb helyen már túlvan a virágzáson, hullajtja a sziromleveleit. Ahol még tart a virágzás, ott a megbetegedés nagyobb esélyével kell számolnunk. Egy moníliafertőzés ebben az időszakban akár az egész termést elviheti.
A meggyfák magasabb ágain, amit nem értünk el és ahol úgynevezett múmiák képződtek a fán maradt gyümölcsökből, áttelelhetett a monília. Ha a hideg hatására elhúzódik a virágzás, de a fán maradt múmiákból a nedves időben fertőz a gombaspóra, érdemes permetezni.
A legjobb az alapos tavaszi lemosó permetezés után a bimbók megpattanása előtt felszívódó gombaölőszert használni, de a virágzás végével is sokat segíthet a felszívódó szer. A III. kategóriás, mindenki által megvásárolható növényvédőszerek nem jelentenek veszélyt, a legérzékenyebbek pedig csalánkivonatból készült szert is használhatnak az őszibarack vagy a cseresznye védelmében. Zsigó György ajánlásában a hidegben is jól védő Chorus 50 WG, a Topas 100 EC, a Teldor 500 SC, a Switch 62,5 WG, a Signum WG-t olvashatjuk. A szakember apró szemű porítást javasol. A legideálisabbak a korai órák, amikor a melegben felélénkülő rovarokat sem zavarjuk, és a felmelegedés hatására keletkező enyhe légmozgás sem viszi át a szomszédba a permetszert, bár érdemes a szomszédot megnyugtatni a használt permetszert illetően, hiszen a környezetünk is jobban jár, ha a gyümölcsfáink nem fertőznek.
Ha az elhalt farészeket lemetsszük és a múmiákat eltávolítjuk, úgy a legbiztosabb a védelem. Ha pedig a fertőzés hatására mézgacseppek jelennek meg az ágakon a kajszinál vagy a meggynél, szintén metszés ajánlott a fertőzött rész alatt 20-30 centivel. Egyéb betegségekről bővebb tájékoztatást a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara oldalán olvashatunk.
Forrás: Zsigó György, NMNK
Képek forrása:https://www.istockphoto.com/