Teljes állású iskolaorvosa lesz Budakalásznak — erről is döntött a képviselő-testület
2022. május 26.
Szerda délután ülésesett Budakalász képviselő-testülete. Dr. Göbl Richárd polgármester tájékoztatta a résztvevőket az utolsó képviselő-testületi ülés óta eltelt fontosabb eseményekről. Beszámolt két újabb pályázatról, melyet a Széchenyi Terv Plusz pályázati program keretében adtunk be. Az elképzelések között további út- és infrastruktúra-fejlesztések szerepelnek, összesen több mint félmilliárd forint értékben.
Az Élhető Budakalász program keretében lezárult a településrészenkénti fórumsorozat, ahol a Településfejlesztési Koncepció munkaközi anyagát ismerhették és vitatták meg az érintett a lakosok. A polgármester elmondta, az önkormányzat komplex kertépítészeti és tereprendezési tervet készít a város egészére, hogy a zöldterületek növelése tervszerűen folytatódjon. Az elkészült anyagokat az elmúlt napokban Szentistvántelepen, a Berdóban, a Tóparton és a Prekobrdon mutatták be az érdeklődőknek. Jelezte, biztonságosabbá vált a közlekedés a Budai út Klisovác utca torkolatánál, mert a veszélyes útszakaszra figyelmeztető sárga felfestés elkészült. Szólt a Barát pataknál elindult zsilipépítési munkálatok felfüggesztéséről, az építési munkák során feltárt, közép- és római kori leletekről.
Két fontos májusi szakmai találkozóról is beszámolt. Elmondta, a Hajózási Hatósággal azokról jacht kikötőkről volt szó, amelyek több szempontból nem feleltek meg a Helyi Építési Szabályzat előírásainak és tisztázatlanok a közúthasználat körülményei is. A kikötők létesítési és üzemben tartási eljárásáról kérték a Hajózási Hatóság értelmező álláspontját. A hatóság jelezte, hogy a felmerült kérdéseket és az engedélyezési eljárások körülményeit megvizsgálják. A megbeszélések folytatódnak. Szóba került a rendszeresen felröppenő hír egy közösségi munkába járásra szolgáló dunakanyari hajójárat indításáról, illetve a Lupa-sziget és a Budakalászi Duna Part közötti nemzeti hajóút áthelyezéséről a Lupa-sziget túloldalára.
A másik megbeszélés a Magyar Közút megyei igazgatóságának vezetőivel zajlott. Szó volt a tranzit teherforgalom korlátozásáról, új gyalogátkelőhelyekről és a meglévők jobb láthatóságáról, a Pomázi út- Hegyalja utca csomópont záróvonalának megszakításáról, a város több pontján zúzottköves padka javításról, karbantartási munkákról és jelzőlámpa cserékről, kerékpáros nyomvonal felfestéséről, a Faluház előtti kikanyarodást segítő felfestésről, úttakarításról. A régi adósság, a Budai út felújítása és az földben lévő közművek teljes cseréje is szóba került. A válaszokban sajnos visszatérő jelzés volt a pénzhiány és az egyre égetőbb szakemberhiány.
A beszámoló után 23 napirendi pontot tárgyaltak meg a képviselők. Elfogadták az Önkormányzat 2021. évi gazdálkodásának teljesítéséről szóló rendeletet, miután azt a könyvvizsgáló is elfogadásra javasolta. A képviselő-testület javaslatot fogadott el az önkormányzati adóhatóság anyagi érdekeltségéről szóló önkormányzati rendelet megalkotásáról is. Ennek célja az önkormányzat ügykörébe tartozó adók hatékony beszedése, eredményes végrehajtása, valamint az adóhátralékok csökkentése. A testület elfogadta a Váci Katasztrófavédelmi Kirendeltség Szentendre Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság vezetője által készített 2021. évi, a település tűzvédelmi helyzetéről, valamint a tűzvédelem érdekében tett intézkedésekről és az azzal kapcsolatos feladatokról szóló beszámolóját is.
Annak érdekében, hogy indokolt esetben a gyermekek intézménybe kerülésére minél szélesebb mozgástér álljon rendelkezésre, a képviselők döntöttek a csoportlétszám 20 %-kal történő túllépéséről a Nyitnikék Óvodában és a Telepi Óvodában. A képviselő-testület ezt egyhangúlag támogatta a 2022/2023. nevelési évre azzal a kitétellel, hogy az engedélyezett csoportlétszám-emelés az intézmény alapító okiratában meghatározott maximális befogadó létszámot nem haladhatja meg. Ez a rendelkezés a Nyitnikék Óvoda Pomázi úti székhelyén a Süni, a Pillangó és a Katica csoportot, illetve a Szalonka utcai Tagintézményben, valamint a Telepi Óvodában az összes csoportot érinti.
A Kalász Suli és a Szentistvántelepi Általános Iskola többnapos erdei iskolai táborokat szervez a diákoknak. A családok egy része számára nehézséget okoz a kirándulások költségeinek előteremtése. A Szentistvántelepi Iskoláért Alapítvánnyal és a Kalászi Suliért Alapítvánnyal történő támogatási szerződés megkötésével ezen akar a város segíteni. A képviselő-testület döntése értelmében a Szentistvántelepi Iskoláért Alapítvány 392.000 forint, a Kalászi Iskoláért Alapítvány pedig 173.000 forint vissza nem térítendő támogatásban részesül.
A képviselő-testület javaslatot fogadott el a háziorvosi, a házi gyermekorvosi és a fogorvosi körzetek feladatellátási szerződéseinek módosításáról. Az Önkormányzat ezzel is támogatni szeretné a korszerű orvosi ellátást és a szűrővizsgálatokat.
Önálló iskolaorvosa lesz Budakalásznak. A döntés értelmében az őszi félévre a város még határozott időre szóló megbízási szerződést köt, jövő tavasztól azonban dr. Gál-Muntyán Ágnes lesz a budakalászi teljes állású iskolaorvos.
A Kalász Suli tornateremépítése miatt a képviselő-testület felhatalmazta a polgármestert együttműködési megállapodás aláírására a Nemzeti Sportközpontokkal. Az engedélyes és kiviteli tervek októberre készülnek el. Fontos, hogy településképi szempontból is jól illeszkedjen a városba az új épület. A képviselő-testület arra is felhatalmazta a Polgármestert, hogy a szúnyogirtás során kerüljön nagyobb hangsúly a biológiai szúnyogirtás módszerére, illetve az arra való átállásra, és csak a szükséges minimális mértékben történjen kémiai védekezés.
A képviselők végül zárt ülésen döntöttek a pedagógusnapi és a Semmelweis napi városi díjak odaítéléséről. A testületi ülésen tárgyalt valamennyi előterjesztés itt megtalálható.