Terülj-terülj asztalkám!
2020. december 24.
Kalászi karácsonyi receptek
Az ünnepi időszakban a budakalászi lányok, asszonyok is a legfinomabb étkeiket, gyakran a nagymamáktól ismert fogásokat készítik szeretteik számára. Érdemes hát meglesni, milyen karácsonyi ételek kerülhetnek az ünnepi asztalokra városunk otthonaiban. Összeállításunkban tradicionális és modern – magyar, sváb és szerb recepteket, főételeket és süteményeket mutatunk be, amelyek mind-mind méltó, ízletes ünnepi étkek. Jó készülődést, sütést-főzést, jó étvágyat kívánunk!
Filézettponty-halászlé és pontypörkölt túrós csuszával
Horváth István, a több mint 260 tagot számláló Óbuda-Kalász Horgászegyesület elnöke bevált halászléreceptet ajánl az olvasóknak. A karácsonyi menüben főételként is szerepelhet jó minőségű hal, a túrós csusza pedig a pontypörkölt remek kiegészítője.
Hozzávalók a halászléhez 6-8 főre: 3-4 kg ponty, 1 kg apróhal, 3-4 vöröshagyma, 1 csípős zöldpaprika, 2-3 paradicsom, őrölt pirospaprika, só. Az ízletes halászléhez a megtisztított, kizsigerelt pontyot és apróhalakat tisztára mossuk, a pontyok fejét levágjuk, a keserűfogakat kivesszük. A hal húsát leválasztjuk a csontról, bőrével lefelé éles késsel sűrűn beirdaljuk, majd szép szeletekre vágjuk, és kissé megsózzuk.
Az alaplevet halcsontokból, fejekből és az apróhalakból készítjük, személyenként 5-6 dl vizet számítva. Szeletelt vöröshagymát, sót, 2 db zöldpaprikát, 2-3 paradicsomot, 1 erős zöldpaprikát, 1 evőkanál őrölt pirospaprikát teszünk a lébe, majd kb. egy órán át főzzük. Az alaplevet átpasszírozzuk és a halszeleteket, belsőséget, a haltejet és ikrát is belefőzzük.
A pontyfilépörkölthöz a halszeleteket elkészítjük a már ismertetett módon, pörköltféléhez hasonlóan ízesítjük, a szaftos alapot vöröshagymával készítjük. A pörköltalapba belefőzzük a halszeleteket, kevés vizet öntünk hozzá, majd vörösborral ízesítjük s készre főzzük. Tálaláskor túrós csuszával vagy galuskával kínáljuk. Jó étvágyat kívánunk a finom halételekhez!
Zserbógolyó: az egyszerű és nagyszerű finomság
A zserbó az egyik legkedveltebb magyar sütemény. Először Gerbeaud Emil, svájci származású budapesti cukrász és csokoládégyáros készítette a 19.-20. század fordulóján. Sokunk kedvencét, a macskanyelvet is ő honosította meg egyébként az országban.
Zelizi Erika, a budakalászi Idősklub vezetője maga is nagy süteményrajongó és lelkes hobbicukrász.
Erika a zserbó modern, egyszerűbb változatát, a zserbógolyó elkészítési módját ajánlja nekünk.
A mutatós, utolsó percben is elkészíthető desszerthez 15 dkg kekszmorzsát összeforgatunk 10 dkg darált dióval, majd annyi őszibaracklekvárt adagolunk hozzá (kb. 17 dkg-ot), hogy formázható masszát kapjunk. Golyókat készítünk belőle és hidegben hagyjuk őket megdermedni. Eközben gőz fölött felolvasztunk 15 dkg, lehetőleg min. 60%-os étcsokoládét és elkeverjük 1 evőkanál étolajjal. A golyókat a csokoládékrémbe mártjuk, lecsepegtetjük, majd darált dióval, akár színes tortadíszítő cukorral szórjuk meg őket. Díszcsomagolásban kedves ajándékkét is adhatjuk az édességet.
Sváb finomságok
A helyi sváb közösségben a receptek úgy jártak kézről-kézre, hogy gyakran azt is feltüntették a leírás mellett, hogy kitől származik. Az alábbi karácsonyi recepteket Harmati Lajos, a Német Nemzetiségi Önkormányzat képviselője ajánlja a kalászi háziasszonyok figyelmébe.
Borleves rántott hallal és zellersalátával
Az édes leves, a sós hal és finom saláta hagyományos, népszerű sváb karácsonyi menü szentestére.
A borleveshez 1/2 liter vízre, 1/2 liter száraz fehérborra, 4 ek. cukorra, 4-6 szem szegfűszegre, 1 ujjnyi fahéjra és 4 egész tojásra lesz szükségünk.
A hozzávalókat odatesszük főni, már az elejétől kezdve habverővel kevergetjük. Miután felforrt, felhabzott, vegyük le a tűzről, s kb. még egy percen át még folytassuk a habverést. A leves tetejére pirított mandula és áztatott mazsola kerül. Hidegen is ízletes, különleges téli étel.
A zellersalátához 2-3 egész zellert héjában, sós vízben puhára főzünk, ha kihűlt, meghámozzuk. Karikákra vágjuk, majd szépen elhelyezzük egy tálban és ecetes levet öntünk rá. Az öntet 1 mokkáskanál sóból, 3 evőkanál porcukorból, 3 evőkanál 20%-os ecetből és 3 dl vízből áll. Érdemes egy órán át hidegben pihentetni a salátát. Jó étvágyat!
Lágy, krémes diótorta
Az ínycsiklandó szerb finomság 3 tésztalapból áll. A receptet köszönjük Mirkovits Katalinnak, a Szerb Nemzetiségi Önkormányzat elnökének!
Hozzávalók az 1. és 3. laphoz: 8 tojás, 8 ek. cukor, 4 ek. darált dió, 1 ek. kókuszreszelék. A 2. laphoz 6 tojásfehérjére, 6 ek. cukorra, 2 ek. lisztre, valamint 150 gr durvára darált dióra lesz szükségünk. A krémhez 6 tojássárgáját, 6 ek. cukrot, és 1 cs. vaníliás pudingport használunk fel, 500 ml tejjel, 25 g margarinnal és 1 ek. vaníliaaromával. A sütemény tetejére 250 gr mascarpone kerül, továbbá 200 g margarin és 100 g porcukor. Díszítésként darált fehér csokoládét és kókuszreszeléket használunk.
Az 1. és a 3. laphoz felverjük a tojásfehérjét a cukorral, majd hozzáöntjük a tojássárgáját. Jól összekeverjük a darált dióval, a liszttel és a kókuszreszelékkel. Kb. 35 x 25 cm átmérőjű kikent tortaformába tesszük, előmelegített, 160 fokos sütőben kb. 35 percig sütjük. A kihűlt lapot vízszintesen félbevágjuk, így két vékony lapot kapunk. A 2. laphoz a tojásfehérjéket elkeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a durvára darált diót és a lisztet, a masszát elkeverjük. A fenti módon ezt a lapot is készre sütjük.
A töltelékhez kikeverjük a tojások sárgáját a cukorral, a pudingporral és egy kevés tejjel, majd a maradék tejet is hozzáadjuk. Állandó kavarás mellett sűrűre főzzük, majd a tűzről levéve hűlni hagyjuk. A vajat habosra keverjük, majd hozzáadjuk a kihűlt krémet és a vaníliaaromát. Vigyázzunk, ilyenkor már ne kavargassuk sokat, nehogy megpuhuljon a vaj! Az első lapot megkenjük a krém felével, majd ráfektetjük a második lapot, arra kerül a krém másik fele. Következik a 3. lap, megkenjük a habosra kikevert porcukros margarinnal és a mascarponéval. A tortát darált fehér csokoládéval és kókuszreszelékkel szórjuk meg.
Áldott, ízletes karácsonyi ünnepeket kívánunk!
VZ
Fotók: Wikipedia Commons, Nosalty, Mindmegette