Több budakalászi pedagógus mától szintén nem veszi fel a munkát
2022. december 02.
Miután szerdán három budapesti gimnázium újabb nyolc tanárának mondtak fel, újabb lökést kapott a pedagógusok és az oktatás helyzete elleni országos tiltakozási hullám. A szerdai tüntetést követően csütörtökön és pénteken is számos oktatási intézményben tartottak, illetve tartanak valamilyen formában munkabeszüntetést. Budakalászon is tiltakoznak.
A Szentistvántelepi Általános Iskola több pedagógusa ma szintén a polgári engedetlenség eszközét választva nem vette fel a munkát, hogy kiálljon a november 30-án és szeptember 30-án elbocsátott kollégái mellett.
Kötelességünknek érezzük, hogy kiállásunkkal is felhívjuk a figyelmet alaptörvénybe foglalt jogainkra, valamint az oktatás egyre csak mélyülő problémáira, melyeket a Belügyminisztérium november 30-ai döntése, a további nyolc kolléga kicsapása csak tovább mélyített – fogalmaztak a szülőknek eljuttatott közleményükben.
Jelezték: NEM tantestületként, annak tagjaként vagy azt képviselve, hanem egymaguk, jogtudatos állampolgárként döntöttek így és vállalják az esetleges hátrányos következményeket.
Fontosnak tartották jelezni, akciójuk sem az iskolát felügyelő tankerület, sem az iskola vezetősége, sem a kollégák ellen nem irányul. Sőt, mindazok véleményét szeretnék érvényre juttatni, akik a modern Magyarországhoz nélkülözhetetlen korszerű közoktatásban érdekeltek és a jövő generáció szempontjait nézik. Hozzátették, tudják, hogy a hazai közoktatást mostanság felügyelő Belügyminisztérium döntése alapján ők is bármikor kirúghatók, de jelezték: „Így is ellenállunk a megfélemlítésnek!
Ma országszerte több száz tanár tiltakozott így, egyre több tankerület előtt pedig tüntetnek a pedagógusok és diákjaik, támogatóik a megfélemlítések ellen. Neves közszereplők is megszólaltak emiatt. Kepes András író – miután felsorolta, mennyi problémával küzd a hazai közoktatás – emlékeztetett arra, hogy azért fizetünk adót, hogy az állam ebből a pénzből mindenki számára elérhető színvonalas egészségügyet, oktatást és szociális hálót működtessen. Azt kérdezte a felelősöktől: „Miniszter úr, államtitkár úr, tankerületi vezető hölgyek és urak, úgy érzik, hogy eredményesen dolgoznak?… Nem látják, hogy az Önök lépései nyomán immár iskolák tucatjaiban bénult meg az oktatás? Maguk ellen fordították a fiatalokat, a tanárokat és a szülőket. Valóban úgy gondolják, hogy a válság megoldásának az a módja, hogy közös gondolkodás helyett fenyegetik, megfélemlítik, kirugdossák azokat, akik figyelmeztetni szeretnék önöket a gondokra…?”
Időközben a Belügyminisztérium a KRÉTÁBAN (a köznevelési intézmények feladatait és a szülői kapcsolattartást segítő informatikai rendszer) szülőknek címezve kérdőívet küldött. Ez a forma akár alkalmas is lehetne a párbeszédre, amennyiben a gyerekek és a tanárok felesleges terheit, az oktatás nehézségeit, az intézmények hibáit, az eszközpark hiányosságait, a tantestület létszámának problémáit feszegetné. De ehelyett a tanárok és az általuk felvállalt érdekképviselet ellen hangolja a szülőket – közölték az oktatás reformját sürgetők: Szülői Hang Közösség, Szülői Összefogás Közösség, Magyar Anyák