Turi Attila főépítész kisiskolás kortól az értékek tiszteletére nevel
2017. június 02.
Ma kezdődött az az előadássorozat, amelynek során településünk főépítésze személyesen látogat el az általános iskolákba, kézzel foghatóvá téve a kisdiákok számára az építészet csodáját. Ma a Szentistvántelepi Általános Iskolában az első órában az alsósók, a második órában a felsősök vehettek részt a zsúfolásig telt tornateremben a színes vetítéssel egybekötött előadáson.
Bevezetésként hallhattak a gyerekek a római és görög civilizációkról majd az építészet nagyságai közt többek közt a Kínai Nagy Falról, a Sagrada di Familia székesegyházról és a Sydney Operaházról. A képsorozat az építészet elrettentő példáit is bemutatta és kiemelte az igazi építészeti értékeket. Az ízléstelen, múló divatot követő, giccses megoldásokat a főépítész úgy kommentálta, mint afféle úri huncutság, amelyet majd az idő eldönt. Azt is tanácsolta a gyerekeknek, hogy higgyenek az örök értékekben és olyan hivatást válasszanak, amelyben naponta örömüket lelik. A bemutató során kitért a településeknél fontos szempontra, az egységes arculatképre is. Itt Santorini szigetét említette, az ott látható vakító falú házakkal, ahol a fehér mellett egyedül a víz kék színe jelenik még meg a házakon. Turi Attila kiemelte a gyerekek számára Budakalász értékeit és arculatát, szépségét és egységességét, melyet az építészetben és a házak megjelenésében is meg kívánnak őrizni. Ősi rítusokról mesélt, mint például arról, hogy több száz évvel ezelőtt a mesteremberek a házak alapjának építésekor egy pénzérmét építettek a habarcsba vagy a saját vérük egy cseppjét, hogy szerencsét hozzon.
A főépítész elmesélte azt is, hogy őt mi vonzotta a hivatásához. Láthattunk képeket arról, milyen gigantikus erdei építményeket, kapukat, jurtákat készítettek társaival már egyetemi éveik alatt Visegrádon. Ezeknek az erdei táboroknak a mintáját később külföldön is követték. Köztudott az is, hogy Turi Attila neves Ybl-díjas építész, Makovecz Imre tanítványaként a mester mellett dolgozott több mint húsz éven át. Tervezői munkásságához fűződik helyi viszonylatban a teljesség igénye nélkül a Bölcsőde, a Faluház, a Tópart Lakóház valamint a Gyógynövénykutató Intézet. Az ő nevét fémjelzik még a Sevillai Világkiállítás magyar pavilonjának vagy a Herendi Porcelánmúzeum bővítési tervei. A vörösiszap katasztrófa utáni kolontári és devecseri házakat is Turi Attila tervezte újra.
Az előadás rendkívül színes volt és élményszerű, így a gyerekek lelkesen kérdeztek, hozzászóltak a témákhoz. A program része volt az a felhívás is, melynek során az iskolásokat arra kérték, hogy rajzolják le mit jelent számukra Budakalász. A rajzot beküldők ajándékot kaptak. A következő alkalom a Kalász suliban lesz.
Bízunk benne, hogy a főépítész sikerrel irányította az épített környezet iránti igényességre a gyerekek figyelmét. Ha ez beépül a gondolkodásmódjukba, akkor később saját otthont is ennek alapján választanak, építenek majd.