Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. október 11. péntek | Brigitta napja

Hírek

 

Vendégünk: Mihalik Sára világbajnok kajakozó

2017. október 19.

„Boldog vagyok, hogy az Omszk-parkban és a Luppa-szigetnél készülhettem fel a vb-re”

Mihalik Sára 21 éves kora ellenére világbajnok kajakozó.

Legfrissebb eredményét az ősszel Dél-Afrikában megrendezett Maratoni Világbajnokságon érte el: felnőtt párosban és U23-as korosztályban egyes hajó kategóriában is első helyen végzett.

Sára azon ritka kajakosok közé tartozik, aki maratoni távon és sprintben is egyaránt magas szinten teljesít. Ismerjük meg őt és edzőjét közelebbről.

– Hogyan kezdődött sportélete és mire büszke igazán?BH_2017_10_Mihalik Sára kajakos (2)

– 2001-ben költöztünk Budakalászra a fővárosból. Azelőtt Kanadában próbált a családom szerencsét. 12 éve kajakozom, családomban mindig is jelen volt a sport szeretete. Szüleim az első edzésre csak a mozgás szeretete miatt vittek, később éreztem komolyabb elhivatottságot. Nagyon büszke vagyok eredményeim mellett rendkívül támogató szülői hátteremre. Nélkülük nem tartanék ma itt. Sok sportoló kénytelen feladni a pályát, mert nem áll mögötte teljes vállszélességgel a család.

– Hogyan egyeztethető össze a versenysport a tanulmányokkal?

– Középiskolai tanulmányaimban nagy támaszt nyújtott tanár édesanyám, segítségével magántanulóként tudtam leérettségizni. Jelenleg a Szent István Alapítvány hallgatója vagyok levelező szakon, így tudok edzeni.

– Mennyire jellemző a harc a sportágban?BH_2017_10_Mihalik Sára kajakos (1)

– A kajakozás erős sportág Magyarországon és éles verseny folyik a szakmában már a kezdetektől. Az edzők nagy nyomást gyakorolnak már a picikre is, ez korábbi klubomban nagyon érzékenyen érintett. Egy időre abba is hagytam emiatt az edzést. Ekkor figyelt fel rám és karolt fel Kluka József edző, aki olimpikonokat is kinevelt már. Elhívott saját klubjába a BKV Előre SC-be. Apránként vezetett ki mély lelki válságomból és érte el nálam, hogy adjak magamnak még egy esélyt. Fél évembe telt, míg újra hinni kezdtem magamban. Nagyon sokat köszönhetek Dodó bácsinak, aki azon ritka edzők közé tartozik, aki az embert látja a sportolóban. A természet közelsége és a meditációs gyakorlatok jótékony hatása meghozta az eredményét, mentálisan is megerősödtem és elindult a több éves izzasztó kemény közös munka, melynek alappillére köztük mindig is a legmélyebb bizalom volt.

– Mi jelenti a legnagyobb kihívást a versenyek során?

– Jellemzően rendkívül szoros a mezőny, a végeredmény tizedmásodperceken múlik. Előfordult, hogy egyetlen másodperc alatt öt versenyző is egyszerre ért célba. Ha egy másodpercet tudok javítani az időeredményemen, az számomra óriási boldogság és verejtékes munka gyümölcse. Nagyon komoly harc folyik a versenyeken, hiszen a többiek is egész fiatalságukat áldozzák a célért. Sajnos a doppinghasználat okoz komoly igazságtalanságokat. A maratoni versenyeken minden a taktikázáson és a döntéshozatalon múlik. Nehezítő körülmény volt a szokásoson felül Dél-Afrikában a rendkívüli időjárás. 36 fokban sivatagos éghajlaton futottunk kezünkben a kajakkal a sprint során. A futam során kiszáradtam és olyan oxigénhiányos állapotba kerültem, hogy a hajóról le kellett fejteni az ujjaimat.

– Honnan kap anyagi támogatást? Mihalik Sára

– A kajakozás rendkívül költséges sport, egy hajó értéke milliós nagyságrendű. A hideg időkben több hetes külföldi edzőtáborokon veszünk részt, amikor itthon még nem lehet vízre szállni, ami szintén nem olcsó. A sportág viszonylag kevés állami támogatást kap, így vérre menő harc folyik a klubok közt a forrásokért. Megélni ebből sajnos nem tudok, boldog vagyok, ha fedezhetem a kiadásaimat. Az Önkormányzat kötött velem egy támogatói szerződést, amely sokat jelent nekem. Nagyon hálás lennék, ha további támogatókra lelnék és mellém állnának olyan cégek, akik értéket látnak a munkámban.

– Hogyan pihen és milyen a napirendje?

– Most a Dél-Afrikai világbajnokság utáni pihenőidőmet töltöm. Ebbe belefér egy-egy lazább este a sportoló barátaimmal: nekik máskor szintén kevés lehetősége van kikapcsolódni. Fontos a pihenés, mert aki lazítani nem tud, az megfeszülni sem. Heti 12 edzésen veszek részt. Számomra nem a hagyományos-, hanem a versenynaptár a mérvadó. Életemben sok a lemondás és a szigorú szabály. Kötött étrendet követek és rendkívül szoros a napirendem.

– Milyen helyi kötődése van?Mihalik Sára2

– Számomra nagyon sokat jelent, hogy Budakalászon élhetek, ahol adottak a sportlehetőségek. Az Omszk-park futópályáján és a mellette lévő fitness gépeken edzek, a Luppa-sziget körül evezek. Karnyújtásnyira vannak számomra ezek a lehetőségek, melyek sokat jelentenek a sűrű beosztásom miatt.

 – Józsefet kérdezzük, Ön hogyan értékeli a mai edzői módszereket és hogyan látta meg Sárában a tehetséget?

–  Régen nem kezdték ennyire korán a különórákat a gyerekek, hanem hagytak időt a szülők a mentális érésre. 13-14 éves kor előtt a kicsik még a hajót sem tudják levinni sokszor a vízre. A régi időkben játékra, túrázásra is több időt hagytak a klubok, ma felgyorsultak a dolgok. Mi igyekszünk az eredeti módszereket képviselni. Számomra a tehetséget a genetika mellett az jelenti, ha valaki fejben tökéletesen össze tudja hangolni a mozgását, uralja a vizet, valamint a sporteszközt. A vízérzékelés adottság, azt nem lehet tanítani. Sárát sosem kellett hajtani, önmagát motiválta, folyamatosan kereste a fejlődési lehetőségeket. Amikor hozzám került, alakítható volt, rossz beidegződéseit együtt javítottuk. Az utóbbi időben viszont már könyvet is viszek magammal, ha edzünk, annyira hibátlanul dolgozik.

– További fantasztikus sikereket kívánunk városunk kiváló sportolójának!