Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. december 03. kedd | Ferenc, Olívia napja

Hírek

 

Vendégünk Sütő Andrea, a formabontó kalapok készítője

2019. január 17.

A Budakalászi Hírmondóban megjelent cikk sorait olvasva ismét nem mindennapi személyiség bontakozik ki előttünk.

„Szeretném bíztatni a magyar nőket, hogy bátran viseljenek kalapot!”

Jó érzéssel tölt el bennünket, amikor bíztató tekinteteket kapunk, ha megfordulnak utánunk az utcán. Andrea kalapjait viselve megjelenésünk hatása garantált. Főként magyar és keleti hagyományok inspirációival szól mindazon hölgyekhez, akik értékelik a visszafogott eleganciában rejlő erőt, akik magabiztosak, dinamikusak, és önálló, árnyalt ízléssel tudnak és mernek közeledni a gondosan válogatott alapanyagokból, magas minőségben, kézzel előállított, olykor extrém termékekhez, egyediségükkel kifejezve önazonosságukat. E különleges szakmában rejlő lehetőségekről, termékeiről és személyét érintő kérdésekről beszélgettünk az alkotóval.

  • Mesélj magadról és családodról! Mi az eredeti foglalkozásod?
  • Közgazdászként végeztem, bár nem igazán dolgoztam a szakmában. Férjem a Külügyminisztériumban dolgozik, így rendszeresen utazunk külföldre. Mindig a csendes, nyugodt Budakalászra jövünk haza, imádjuk az itteni közösséget. Következő külszolgálatunkra fél év múlva indulunk. A nyarakat továbbra is itthon töltjük. Három gyermekünk van.
  • Mindig is kreatív, magadat jól kifejező személyiség voltál? Családodban vannak iparművészek?
  • Mindig barkácsoltam a ház körül, egyszer egy családi triciklit is építettem. A húgom ruhatervező, nagyon jól rajzol. Gyerekkoromban csodáltam a nagymamámat, aki fantasztikusan hímzett. Gimnazista füzeteim is tele voltak motívumokkal. Már akkor honfoglaláskori tarsolyokat díszítő mintákat, virágmintákat tanulmányoztam.
  • Hogyan kerültél kapcsolatba a kalapokkal? Mikor és hogyan készült az első mintapéldány?
  • A hímzésből indultam ki, Genfben éltünk, amikor jött az ihlet. Meg szerettem volna tanulni hímezni, így pécsi hímzőművész nagynénémhez fordultam. Hazautaztam, egy napig tanultam nála, majd otthon folytattam a gyakorlást. Ő nagyon meglepődött, hogy önerőből hova jutottam. A szabadrajzos technikát alkalmaztam, lapos öltésekkel dolgoztam, szerettem ezt a fajta szabadságot. Én találtam ki a mintákat, szimbólumokat kutattam. A hétköznapokban jól használható, nemes felhasználású terméket szerettem volna találni. Így jutottam a kalapokhoz.
  • Könnyen ment a kalapkészítés fortélyainak elsajátítása?
  • Kiderült, hogy kalapkészítő képzés elvétve létezik, hiszen nagyon kicsi a piac. Próbáltam kalapos mellé inasnak elszegődni, végül én vettem kézbe a dolgokat. Sokat kutattam, magam tanultam meg a technikát, rengeteg gyakorlással. A készítéshez szükséges eszközöket is nehéz volt beszerezni, többet ezek közül magam készítettem.
  • Milyen visszajelzéseket kapsz a termékeiddel kapcsolatban?
  • Ha felveszik egy-egy alkalomra valamelyik kalapomat, annak mindig óriási hatása van. Magabiztosság kell hozzá, tudni kell viselni. Egy kiállításmegnyitón földig érő narancssárga-fekete ruhában jelentem meg, ehhez illeszkedő kalapot terveztem. Mondhatom, megnéztek. Fontos, hogy a kalapot az öltözékhez kell igazítani. Érdemes mindig kicsit megbillenteni, úgy sikkesebb. Alkotásaim extrémek, gyakran a frizurát is magában foglalják, mindig konkrét alkalomra és konkrét személy részére készülnek előzetes egyeztetés alapján.
  • Milyen történelmi múltja van e kiegészítőnek Magyarországon?
  • A főkötő és a párta mellett a fátyol volt leginkább jellemző Magyarországon, utóbbi főleg nemesi rétegekben. A kalapviselés egyáltalán nem volt jellemző, Franciaországból került hozzánk a hagyomány a XIX. században. Az alap kalapformák ma a fiús, vagány fedora típus, a harang formájú, romantikus klos kalap a 20-as évekből, a karima nélküli tokkalap, a sapkaszerű barett kalap és végül a nagy karimás kalapok.
  • Követed a trendeket?
  • Amikor egész építményeket, gyümölcskosarat és tükörtojást álmodnak egy kalapra, az nekem sok. Én nyúlszőrt használok, kis karimás, jellemzően fél fejet takaró alkotásaim vannak.
  • Kalapok viseléséhez nem árt egyfajta magabiztosság. Szerinted elég bátrak a magyar nők az öltözködésben? Kinek ajánlanád kalapjaidat és milyen alkalomra?
  • Alkotásaim nem utcai viseletre készülnek. Álmom, hogy divattervező mellett alkothassak, kifutón mutathassam be modelleken a termékeimet, hiszen itt nincs korlát. Magyarországon bátrabban viselhetnének a nők kalapot, külföldön ez bevett szokás. Próbálják ki!