Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. március 28. csütörtök | Gedeon, Johanna napja

Hírek

 

Vigyázz, kész, tél – érdemes ellenőrizni a házi ivóvízhálózatot!

2021. január 12.

Hideg időt hozott az új év, legalábbis az eddigi leghidegebbet ezen a télen. A hét végéig akár -10 fokig is csökkenhet az éjszakai hőmérséklet, ezért – ha eddig nem tettük meg – mindenképpen érdemes újra ellenőrizni a ház körüli kerti csapok, kutak víztelenítését és a mérőóra szigetelését. Amennyiben a vízmérő előtti elzáró csap nyitva van, akkor a további vízelfolyás megelőzése érdekében próbáljuk meg elzárni.

A fagykár okozta káros vízelfolyás megelőzése a Felhasználó és a Szolgáltató közös érdeke. Az elmúlt évek tapasztalata alapján jelentős számú elfagyás történik minden télen.

Fontos tudni, hogy a vízmérők elhelyezésére szolgáló akna a felhasználási hely, tehát az ingatlan házi ivóvízhálózatának a tartozékát képezi. A vonatkozó kormányrendelet alapján az elszámolás alapjául szolgáló fogyasztásmérők sértetlen megőrzéséért, illetve az esetleges mulasztások miatt megrongálódott, pl. elfagyott vagy elveszett fogyasztásmérő javításának, pótlásának, szerelésének költségeit, továbbá valamennyi ezzel összefüggő kárt a felhasználó köteles a víziközmű-szolgáltató felé megtéríteni, már csak ezért is érdemes fokozottan odafigyelni. Ha az ellenőrzés során azt tapasztalják, hogy a vízmérőt eltulajdonították vagy megrongálták kérjük, haladéktalanul tegyenek rendőrségi feljelentést! Röviden: a szabályozás szerint Magyarországon a felhasználóknak kell gondoskodniuk a vízmérők és a csövek védelméről, habár a bekötési vízmérő a víziközmű-szolgáltató tulajdona.

Mi a teendő a mérőóra elfagyása esetén?

Ha az ellenőrzés során a mérőóra elfagyását tapasztaljuk, haladéktalanul hívjuk a hibabejelentő telefonszámot (06 27/511-511)! Mérőelfagyáskor A DMRV Zrt. munkatársai a helyszínen jegyzőkönyvet vesznek fel, melyben rögzítik a káresemény körülményeit.

A rendszeres időközönkénti ellenőrzést a télen nem használt ingatlanok esetében is javasoljuk az esetlegesen bekövetkező károk megelőzése, illetve mielőbbi észlelése érdekében.

A télen is használt ingatlanok esetében fontos vízmérő akna belső felületét megfelelő szigeteléssel ellátni. A szigetelés különösen az akna mennyezetén, de az oldalfalakon is javasolt. A szigetelőanyag tekintetében arra szükséges fiigyelni, hogy nedvesség hatására ne veszítsen a szigetelőképességéből. A vízmérőakna belső szigetelésére alkalmas anyag például a hungarocell.

A vízmérő akna lebúvó nyílását záró aknafedlap illeszkedését, megfelelő zárását is érdemes ilyenkor ellenőrizni, ugyanis a vízmérő akna fedlapjának résmentesen kell záródnia, nem legyenek hézagok, ahol a hideg levegő az aknába áramolhatna. A lebúvónyílást záró aknafedlapot is érdemes akár hőszigetelő anyaggal ellátni.

Elfagyott csövek?

Azok a csövek vannak kitéve leginkább a fagyásveszélynek, amelyek kültéri falon vagy ahhoz közeli helyen, beltéri de fűtetlen helyiségben vagy alagsorban, pincében vagy kültéri, kerti tömlőkhöz csatlakoztatott csapokhoz vannak közel.

Ha a vízcső már megfagyott, de még nem tört szét, minél hamarabb ki kell olvasztani az igazán nagy bajt megelőzése érdekében. Akad néhány bevált technika, amelyek segítségével ezt meg lehet tenni, attól függően, hol jelentkezett a gond. Javasoljuk azonban, hogy ilyen esetben semmi esetre se házilag próbálkozzanak, hanem biztonságuk, illetve a csövek épségének megőrzése érdekében mindenképpen forduljanak szakemberhez!

A hideg, nedves idő komoly károkat okozhat az ingatlan csatlakozó és házi ivóvízhálózatában is. A télen nem használt ingatlanok belső vízhálózata vezetékeinek és szerelvényeinek elfagyását kizárólag a teljes víztelenítéssel lehet biztonságosan megakadályozni.

A házi ivóvízhálózat rendszeres (legalább havi gyakorisággal történő) ellenőrzéséről és szükség szerinti karbantartásáról mindig a felhasználónak kell gondoskodnia.