Zenevár – a Fesztiválzenekar muzsikusai élménykoncertre várták a kalászi gyerekeket
2024. december 06.
December 3-án délelőtt komolyzenei koncertre érkező gyerekekkel telt meg a Faluház díszterme. A világhírű Budapesti Fesztiválzenekar profi zenészei „állati” zeneművekkel és Grimm A Brémai muzsikusok című meséjével hozták közelebb számukra a klasszikus zene varázslatos világát.
A budakalászi általános iskolák 230 alsó tagozatos diákja számára rendkívüli zeneórát tartottak a világhírű Budapesti Fesztiválzenekar muzsikusai. Zenevár koncertjükön mesés történetekkel és zenei klasszikusokkal nyűgözték le a lelkes hallgatóságot. A koncert alkalmával kiderült, Budakalászon nincsenek fegyelmezetlen figyelemzavaros gyerekek, és az is, hogy a hivatásos zenészek, nem csak a hangszerek, hanem a gyerekek nyelvén is kiválóan értenek.
„Mielőtt az emberek elkezdtek beszélni, már értették a körülöttük élő állatok nyelvét: a madarakkal énekeltek, a kutyákkal és macskákkal beszélgettek. Miután elfelejtették mindezt, akkor kezdtek emberi nyelveket tanulni. De mégsem értik meg egymást. Csak abban az esetben, ha megtanulják meghallani a körülöttük élőket: akár kutyákról, akár macskákról, akár emberekről van szó.” – olvashattuk a Fesztiválzenekar beharangozójában.
A budakalászi koncert főszereplői az állatok voltak. A zenészek A brémai muzsikusok című mese keretében mutatták be, milyen beszédes is a klasszikus muzsika. A történetben egy szamár ütős improvizációs játékával, egy kutya vonós hangszerrel és egy Kalász sulis kisdiák közreműködésével egy macska csellóval és egy kiskakas klarinéttal indult el Brémába azzal a céllal, hogy városi zenésznek álljanak. Míg eljutottak a tanácshoz – ami később döntést hozott sorsuk felől –, találkoztak egy betyárral, aki egy ütőgordonnal és énekszóval sem tudta útját állni a tehetséges társaságnak. A mese vidám véget ért: egy állat sem maradt munka nélkül, a tanács valamennyi jelentkezőt felvette a zenekarba. A fináléban ütemre kalimpáltak a lábak, a tubás Bazsinka József pedig megtáncoltatta a közönség bátor tagjait.
A mesélő a hegedűs Illés Erika volt, aki szóval, testbeszéddel és a hangszerével felváltva nyűgözte le a nagyérdeműt. A fergeteges, mulatságos előadás során a gyerekek megismerkedhettek a zenekar hangszereivel, Rossini, Bach Vivaldi, Stravinsky és más híres zeneszerzők műveivel is.
A koncertet a város és a zenekar megállapodása alapján a Faluház munkatársai szervezték. A Budapesti Fesztiválzenekar missziójának tekinti az igényes zenére nevelést, valamint, hogy a muzsika erejével kapcsolja össze az embereket egymással. A kalászi általános iskolások sokáig derűsen fogják emlegetni a különleges koncertélményt, és talán azt sem bánják, ha az autóban ezután a Klasszik rádió vagy a Bartók műsora szól.
A koncert az ALTEO támogatásával jött létre.
P.G.