Üdvözöljük Budakalász város weboldalán
Wir begrüßen Sie auf der Webseite von Kalasch
Срдачно Вас поздрављамо на интернет страници града Калаза

2024. március 29. péntek | Auguszta napja

Hírek

 

Cserkész toborzó

2018. augusztus 30.

2018 őszén ismét tagfelvételt hirdet a budakalászi 1111. számú Szent István Cserkészcsapat.

„Kedves leendő Cserkészek és Szüleik!

Készítettünk nektek egy kis összefoglalót arról, hogy mit jelent cserkésznek lenni és hogy ez konkrétan mit jelent a csatlakozni vágyók számára 2018 őszén Budakalászon.

A cserkészet önkéntes, politikamentes, vallásos, ifjúságnevelő mozgalom

Olyan emberekre van szükségünk, akik vállalják a cserkészéletet, képesek értékeinket magukénak érezni, és a cserkésztörvény szerint élni.

A cserkésztörvény:

  1. A cserkész egyenes lelkű, és feltétlenül igazat mond.
  2. A cserkész híven teljesíti kötelességeit, amelyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik.
  3. A cserkész, ahol tud, segít.
  4. A cserkész minden cserkészt testvérének tekint.
  5. A cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú.
  6. A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz, és kíméli a növényeket.
  7. A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik.
  8. A cserkész vidám és meggondolt.
  9. A cserkész takarékos.
  10. A cserkész testben és lélekben tiszta.

A cserkésztörvény a cserkészet alapjait, a cserkészet értékeit mutatja meg és végigkíséri a cserkész életét újonc korától felnőttcserkész koráig.

A cserkészet céljai

A cserkész világszövetség jövőképe, hogy egy jobb világot építsünk és küldetése, hogy arra neveljük a fiatalokat, hogy építő szerepet vállaljanak a társadalomban. Sík Sándor úgy határozta meg a magyar cserkészet legfőbb célját, hogy a fiatalokat támogatni kell abban, hogy ki tudják bontakoztatni teljes fizikai, szociális, szellemi és lelki adottságaikat, miáltal majd egyházuk, közösségük, nemzetük és az egész emberiség értékes és felelősségteljes tagjai lesznek. Ez a mai napig érvényesnek tekinthető célkitűzésünk.

A cserkészet alapelve a kötelességteljesítés Isten, embertársaink és önmagunk iránt.

Az Isten felé irányuló kötelességek megjelennek a cserkészet meghatározása és céljai közt is. A cserkészet alappillérei ugyanis:

1) a vallásos életvitel,

2) a személyes istenkapcsolat és

3) a cselekvő vallásos, közösségi jelenlét.

A cserkészmódszer elemei

1) Cserkészfogadalom és cserkésztörvény

A fogadalom az elköteleződés kifejezése, a letevője magára nézve tesz önkéntes, cselekvő vállalást a cserkésztörvényekben lefektetett cserkészet alapjaira.

2) Őrsi rendszer

A cserkészet nevelő erejének alapja, hogy a kortárscsoportokon keresztül is neveli az egyént. Az őrs egy 5-10 azonos korosztályú és nemű gyermek vagy fiatal számára közös célért létrehozott, legalább középtávú együttműködésre kialakított közösség, amelyet vezetője irányít.

3) Cselekedve tanulás

A cserkészet arra törekszik, hogy a tudás, amit közvetít, megélhető, megtapasztalható legyen.

4) Folyamatos és ösztönző, vonzó és hasznos programok főként a természetben megvalósítva

A cserkészprogramok folyamatossága segít szintről szintre közelebb kerülni a nevelési célhoz és az eszményképhez.

5) Magyar kultúra ápolása, különös tekintettel népi hagyományainkra

A magyar cserkész módszertan segít megőrizni hagyományainkat, megismerni önmagunkat, közösségünket, nemzetünket a népművészet, valamint a magyar kultúra más kincsei alapján a pentaton dallamoktól az ’István, a király’-ig, a jurtától az Országházig.

A magyar cserkészet vallásossága

A Magyar Cserkészszövetség Alapszabálya már a megalakulásakor megfogalmazta, hogy a hazai cserkészet vallásos alapokon áll, és a cserkészek életvitelében kiemelt szerepet kap, hogy felekezetük előírásai szerint gyakorolják vallásukat. A magyar cserkészet vallásossága kifejezésre kerül akkor, amikor az összejöveteleinken, a táborok napjainak kezdetén és végén, a tanácskozásokon stb. imádsággal fordulunk a Teremtőhöz. A táborban is, évközi programként is megtalálható lelki napok, áhítatok, csendes napok részei a cserkészprogramoknak. Táboraink elengedhetetlen része a tábor központi helyén a táborkereszt, amely a magyar cserkészet Szentírásra építettségét is kifejezi. A közös imádságaink túlnyúlnak a felekezeteken, és összekötnek a Mindenhatóval. A fogadalmunk és a törvényünk kifejezetten említi az Istennel szembeni kötelességeket, hangsúlyossá téve ezt a feladatot. A magyar cserkészet nyitott a nem vallásos érdeklődők iránt is, azonban a fogadalom letételekor megkerülhetetlen a vallásosság felvállalása. Mert hogyan is lehet magyar cserkész, a magyar cserkésztörvény mindenkori megtartását vállaló az a személy, aki nem teljesíti Istennel szembeni kötelességeit.

Budakalászi sajátosságok

Terveink szerint 2018 őszén újabb fiú és lány őrsöket indítunk 2. osztályos gyerekek részére. Egy-egy őrs legfeljebb 10 gyermek befogadására képes így elképzelhető, hogy nem minden jelentkezőt tudunk majd felvenni a csapatba. Az első év különlegessége, hogy a 2018 őszén induló új őrsök egyszerre tartják majd őrsgyűléseiket, mégpedig minden héten szombaton 10:00 – 12:00 között. Ez azért lesz így, mert az első évben az új őrsök szorosan együtt mozognak majd, így élik át együtt a Dzsungel könyve történetét, melyből megtanulják a dzsungel alapvető szabályait. Magasabb évfolyamok diákjai is jelentkezhetnek, esetükben mindenkinél külön elbírálással döntjük el, hogy tud-e csatlakozni, és ha igen, melyik már meglévő őrsbe. A csapathoz csatlakozó gyermekektől elvárjuk, hogy az őrsgyűléseken rendszeresen részt vegyenek. Ezen felül lesznek egyéb évközi programok, bálok, misék, grundmunkák, ahol szintén számítunk a gyermekek és esetenként a szülők megjelenésére és tevékeny segítségére. 2019 nyarán pedig újra megrendezzük hagyományos táborainkat (kicsiknek 5-6 nap, nagyoknak 10). Ezek mellett elvárjuk, hogy a gyermek saját felekezetének megfelelő hittanra és istentiszteletekre járjon.

Jelentkezni az alábbi linken található kérdőív kitöltésével lehet a legegyszerűbben:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd54X-toCTJHhbQ3d5QPwux8M3hifARGM7zgcYZOlsiCjqrMA/viewform

Amennyiben ez nem megoldható, van lehetőség papír alapú kérdőív kitöltésére is. Ezeket a Szentistvántelepi általános iskola gazdasági osztályán és a Kalász suli titkárságán lehet majd átvenni szeptember 3 után és ugyanitt leadni.

A jelentkezés határideje 2018 szeptember 10.

Az elbírálásra, őrsök összeállítására szeptember végéig kérünk időt. Az őrsgyűlések október elejétől kezdődnek. A toborzással kapcsolatban bármiféle kérdéssel forduljatok nyugodtan hozzám.

Köszönettel:

Csondor Péter

20/5311002

bozotkopo@gmail.com”