Mentsük a bőrünket!
2022. június 15.
Hamarosan itt a vakáció, elérkezett a strandszezon, csalogat minket a napfény, mágnesként vonz minket a vízpart. A tűző nap azonban veszélyforrás az egészségünkre nézve, de a klóros medencevíz, a sós tengervíz és a fokozott izzadás is kihívás elé állítja a bőrünket. Budakalászon dr. Buczkó Mónika, bőrgyógyász-kozmetológus-nemibeteggyógyász és klinikai onkológus szakorvos végzi a bőrgyógyászati szűrővizsgálatokat ősszel és tavasszal az Egészségházban, őt kérdeztük a nyári bőrügyekkel kapcsolatban.
Nyáron a fényvédelemre nagy hangsúlyt kell fektetni. Milyen a jó fényvédő, milyet válasszunk?
A jó fényvédő készítmény legalább 30-as faktorszámú, az UVB védelem mellett UVA szűrőt is tartalmaz, fotostabil (UV fény hatására nem bomlik, megtartja hatását), nem allergizál, szükség esetén illatanyagmentes, víz— és izzadásálló, könnyű állagú, jól beszívódik a bőrbe. Gyerekeknek, valamint érzékeny bőrű felnőtteknek is a fizikai fényvédők ajánlok. Ma már léteznek belső, beszedhető fotoprotektív fényvédő készítmények, amelyek vitaminokat és egyéb antioxidáns anyagokat tartalmaznak. A kiválasztásában mindig készséggel segítenek a bőrgyógyászok és a patikákban a gyógyszerészek.
Milyen speciális bőrápolást igényelnek a gyerekek nyáron?
A gyermekek bőre vékonyabb, sokkal könnyebben irritálódik, felázik, felhólyagosodik, könnyebben alakul ki gyulladás és bőrfertőzés, akár bakteriális, akár gombás vagy vírusos fertőzés. Számukra nagyobb fertőzésveszélyt jelentenek a közös fürdők, strandok. Ne tartózkodjanak túl hosszan a vízben, ha kijönnek a vízből javasolt egy gyors zuhany, majd a fürdőruhájukat érdemes szárazra cserélni. Gyermekek számára speciális fényvédők készülnek, többnyire fizikai fényvédelemmel, vízállók és 50-es faktorszámúak. A fényvédelem mellet is ajánlott a direkt erős napfényhatás kerülése. A fényvédőt fél órával a napfényhatás előtt fel kell kenni és 2 óránként ismételni. Fontos a fehér fejfedő viselése is. A gyermekkorban elszenvedett évenkénti kettő vagy több leégés 82 %-al növeli a melanoma felnőttkori kialakulásának kockázatát!
Mi a baj a napfénnyel? Miért káros a bőrnek?
A napsugarak ultraibolya, vagy ultraviola (UV), azaz ibolyántúli sugarakat tartalmaznak, amelyek közül az UVA és UVB sugarak jutnak el a bőrünkhöz. Az UVA sugarak évszaktól függetlenül állandóan jelen vannak, átjutnak a felhőkön, a szmogon és az ablaküvegen is. Gyors, de rövidtávú barnulást okoznak (szolárium 95 %-a UVA), lejutnak a bőr középső rétegének aljáig, károsítják a kollagénrostokat, a bőr korai öregedéséhez vezetnek, közvetve képesek károsítani a DNS-t, ezért hozzájárulnak számos bőrdaganat kialakulásához. Az UVB sugárzást erősen megszűri az ózonréteg, erőssége változó a nap folyamán, függ a felhőréteg vastagságától is, az ablaküvegen nem jut át, de a víz felszíne alá bejut kb. 20 cm mélységig. Az UVB lassabban kialakuló, de tartós barnulást okoz, napégést okozhat, csak a bőr felső rétegének aljáig jut, de közvetlenül károsítja a DNS-t, ezért késői hatása a bőrrák kialakulása. Emellett az UVB sugaraknak pozitív élettani hatásuk is van, elősegítik a D-vitamin képződését a bőrben, ehhez azonban nagyon kevés ilyen sugárzásra van szükség (pl. tavaszi napsütésben fedetlen karokkal 15-20 perc a napon).
Kik tartoznak a magas rizikójú csoportba?
Mindenki magas rizikójú csoportba tartozik, akinek a bőrét sok, erős, illetve időszakosan intenzív UV sugárzás éri, például sokat dolgozik a napfényen, vagy szoláriumozik, rendszeresen jár nyaralni déli országokba. Nagy kockázatnövelő tényező a gyakori, esetenként hólyagos napégés, különösen, ha gyermekként évente több alkalommal is leégtünk. A fehér bőrű, szeplős, világos szemű és hajú, illetve vörös hajú emberek jobban ki vannak téve a káros UV sugaraknak, hiszen az ő bőrükben kevesebb a pigment, UV hatására mindig leégnek. A festékes bőrrákot (melanoma) tekintve veszélyeztetettek azok, akiknek sok és/vagy szabálytalan festékes anyajegyük van. Magasabb a rizikó a csökkent immunitású, vagy immunszuprimált embereknek. Ezért különösen fontos az egyéb daganatos betegségben szenvedők, a kemoterápiás kezelés alatt állók, vagy a szervtranszplantált betegek bőrdaganat szűrése! Azoknak is jobban kell figyelniük, akiknek elsőfokú rokonaik között már szerepelt daganatos bőrbetegség.
Az évi, rendszeres szűrővizsgálaton kívül milyen bőrtünetekkel forduljunk orvoshoz, amelyek daganatos elváltozásra utalnak?
Az 1-2 hónap alatt, megfelelő kezelés ellenére sem gyógyuló sebek, hámló, vaskos szaruréteggel fedett, gyulladt, piros színű, vagy rózsaszín, esetleg gyöngyházfényű, ereket is tartalmazó bőrelváltozások mindenképpen gyanúsak és szükséges bőrgyógyász szakorvosnak megmutatni ezeket. Az anyajegyeinket tekintve, hogy megelőzzük a melanoma kialakulását, fontos figyelni azok színváltozásait, szimmetriáját, széleiket, méretbeli változásaikat. Anyajeggyel kapcsolatos panasz esetén mielőbb érdemes felkeresni egy bőrgyógyász szakorvost, akinek a javaslatára szükség esetén sebészi kimetszés és szövettani vizsgálat történik.
Milyen gyorsan alakul ki a bőrrák? Az őszi bőrgyógyászati szűrések során már szűrhetők a nyári napsugárzás okozta elváltozások?
A bőrrák kialakulásának folyamata összetett, hónapoktól évekig tarthat. A bőr nem felejt, az évek során kialakult károsodások összeadódnak. Számos bőrdaganatnak van megelőző állapota, amikor még nem nevezhető rosszindulatúnak a folyamat, de már nagyon közel áll hozzá. Másrészt, ha már kialakult a daganat, a kezelhetőség, az életkilátások szempontjából nem mindegy, hogy milyen stádiumban van, a bőrnek mely részét érinti, esetleg adott-e áttétet. Ezért fontos az, hogy évente történjen meg a bőrgyógyászati rákszűrés, illetve a fokozott kockázatú csoportokban félévente! Az őszi, téli bőrgyógyászati szűrések során már szűrhetők a nyári napsugárzás okozta elváltozások.
bőrgyógyász-kozmetológus-nemibeteggyógyász és klinikai onkológus szakorvos
bejeletkezés: 70/411-9409
Az interjú megjelent a Budakalászi Hírmondó júniusi számában.