„Kiskertemben petrezselyem, zsálya…” – kertindító nap a Klisovác Közösségi Kertben
2021. május 19.
Az Önkormányzat támogatásával a Kalászi Közösségi Keretek Egyesület által létrehozott Klisovác Közösségi Kertben a hétvégén „kertindító napot” tartottak a szervezők, egyesületi tagok. Közösen ültették be ágyásaikat palántákkal, a Bolgár Országos Önkormányzattól és Bolgár Intézettől pedig ajándékba kaptak 40 paradicsompalántát. Kijelölték az idei tervek megvalósításához tartozó területeket a kerten belül, komposztálót, padokat és asztalokat barkácsoltak. A legkisebb résztvevő Beni, aki most töltötte be első életévét, a legidősebb pedig a 77 éves Erzsi néni volt. Képes beszámolónk következik.
Szöveg: Kuli Orsi | Fotó: Nagy Tamás
Évekkel ezelőtt hallottam először a közösségi kertekről. A 2016-os „Közösségi Kertek Éjszakája” után igen megszaporodtak Budapesten és azóta vidéken is egyre népszerűbbé váltak. A közösségi kertekről elsősorban mégis a nagyvárosok foghíjas telkein működő kertek juthatnak eszünkbe, ahol nincsen más lehetőség kertészkedni, konyhakertet létrehozni. Kiderült azonban, hogy vidéki kisvárosban, kisebb településen, hogy is lehet érdeklődés és igény hasonló kezdeményezésre. Nemzetközi viszonylatban is az derül ki, hogy Angliában például vidéken is igen nagy népszerűségnek örvendenek a közösségi kertek: sokan termesztenek konyhanövényeket a saját felhasználásra, de van, aki pusztán stresszlevezetés szempontjából kertészkedik. Ma már Magyarországon is egyre népszerűbbek a vidéki kisvárosokban, településeken (pl.: Csongrád, Makkosháza, Szeged stb.) létrehozott közösségi kertek.
Budakalász közösségi kertje is lakossági kezdeményezésre jött létre és a Klisovác utcában nyitotta meg kapuit – túl az Idősek Otthonán, Pomáz határában, a lovak szomszédságában.
A Klisovác Közösségi Kertet a Budakalászi Önkormányzat támogatásával a Kalászi Közösségi Kertek Egyesület hozta létre. Az egyesületnek Rosta Gábor főiskolai tanár, a Városi Kertek Közhasznú Egyesület alapító-elnöke nyújt szakmai segítséget. Rosta Gábor honosította meg Magyarországon a városi mezőgazdaságot, két könyvet – A városi tanya, illetve Közösségi kertek címmel – írt is erről. Az egyesület önszerveződésből jött létre sok-sok lelkes, nagyvárosból kitelepülő budakalászi (vagy Budakalászon dolgozó) kertészkedni vágyó idősebb és fiatalabb lakó, valamint kisgyermekes családok részvételével.
Az egyesületben több évtizedes mezőgazdasági és kertészeti tapasztalattal rendelkező tagok szakmai tudásukkal támogatják a kezdő kertészeket. Több generáció közös munkája folyik itt, az idősebbek átadják tudásukat a fiataloknak, tanítják és folyamatosan segítik őket.
„Fontos számunkra a természet közelsége, a környezeti fenntarthatóság elve és az önellátás megvalósítása. Emellett szempont az is, hogy friss és egészséges, vegyszer- és adalékanyagtól mentes zöldségek, növények és fűszernövények kerüljenek a konyhaasztalra.
A kertnek közösségépítő hatása is van. Szívesen vagyunk kint a természetben, ahol együtt ültetünk, beszélgetünk, tervezünk. Együtt készítjük el a kerti bútorokat és mindent, amire szükség lesz a működés során. Sütögetünk, bográcsozunk együtt és tollaslabdázunk a gyerekekkel, a jól végzett munka után vagy akár egy lazulós szombat délután…” – mondja Lakos Gábor az egyesület elnöke.
Van kitől tanulni
A legidősebb egyesületi tag Szabó Béláné, Erzsi néni, aki mindent tud, amit a mezőgazdaságról és a kertgazdálkodásról tudni lehet. Több mint 50 éves tapasztalattal rendelkezik több szempontból is: egyrészt agrármérnök végzettségű, nyugdíjazásáig szakmájában is dolgozott. Másrészt pedig egészen fiatal korától kezdve saját nagykertjükben kertészkedett, gazdálkodott.
Így készülnek a kerti bútorok…
Ottjártunkkor Vészits Péterné (Penka) átadja Lakos Gábornak azt a 40 bolgár paradicsompalántát, amit a Bolgár Országos Önkormányzat és Bolgár Intézet adományozott az egyesületnek. Penka szintén évtizedes kertészeti tapasztalattal rendelkező egyesületi tag. Nagy múltú helyi bolgárkertész családból származik: édesapja is kertész volt és ő maga is az.
A fiatalabbak közül sem mindenki kezdő
Szabó Tímea kezdő kertészkedő. 9 éve élnek Budakalászon egy ikerházban. Az ő kis kertjük nem alkalmas növénytermesztésre viszont számára nagyon fontos, hogy „tiszta” élelmiszer kerüljön az asztalra és az sem utolsó szempont, hogy nem horribilis összegekért. A legfontosabb hívószó azonban a közös, élményszerű tanulás lehetősége volt: segítőkész, jókedvű társaságban könnyebb felfedezni az élelmiszertermelés örömét. Ő ezért van itt családjával együtt: férje, valamint 10 éves kislánya segít neki, lánya ültette többek között a borsót.
Pásztor Marcsi hozzáértő szakember. A Kertészeti Egyetemen végzett és a munkája is ez: kertrendezéssel, kertfenntartással foglalkozik. Munkája során főként dísznövényekkel, „díszkertekkel” foglalkozik, de otthon gyümölcs és konyhakert-gazdálkodással is. Marcsi önkéntesként támogatja a kertet, a helyi viszonyok ismeretével segíti a kertésztagok munkáját az ültetések megtervezésében.
A legnépszerűbb ültetett konyhanövények: a paradicsom, paprika, borsó, hagyma, zeller, padlizsán, cukkini, saláta, spenót. De valaki mángoldot is hozott. A fűszernövények közül a petrezselyem, a bazsalikom és a zsálya viszik a prímet, a gyümölcsök közül pedig az eper.
Ha valaki szeretne csatlakozni a Klisovác Közösségi Kerthez, a Kalászi Közösségi Kertek Egyesületnél (+36 70 676 1616) megteheti. Szabad ágyás még korlátozott számban elérhető!
Kapcsolódó cikkek: